Domov Zvířata
Kategorie:

Zvířata

Reklama

Chesterská zoo (Anglie) nedávno oznámila příchod tuatar, unikátních plazů, kteří na Zemi žijí přibližně 200 milionů let, od doby, kdy se objevili dinosauři.
Tito tvorové mají „třetí oko“, které sice připomíná skutečné oko, ale nevidí jako normální oko. Tmavé oko se vyskytuje u mnoha živočichů a pravděpodobně jim pomáhá orientovat se na světle a regulovat cirkadiánní rytmus.

Tuatara (Sphenodon punctatus) je jedním z nejstarších druhů na planetě, žije na Novém Zélandu. Chesterská zoo byla prvním místem mimo jejich domovinu, kde se podařilo tyto tvory úspěšně chovat.

Stránky: 1 2

Reklama

Zatímco většina olympijských disciplín vyžaduje jedinečné lidské dovednosti, některé sporty mohou být vhodnější pro soutěžení se zvířaty.

Především je třeba poznamenat, že ve většině olympijských sportů, jako je badminton nebo fotbal, mají lidé jedinečnou koordinaci a dovednosti, které jsou pro zvířata obtížně napodobitelné. Například šimpanzi nebo sloni by nebyli schopni konkurovat šampionům v ovládání rakety nebo v podávání míče.
Existuje však několik sportů, kde by zvířata mohla ukázat své schopnosti. Například gepardi jsou nejrychlejší suchozemská zvířata a mohli by snadno vyhrávat závody na krátké vzdálenosti. Jejich rychlost je však omezená a na dlouhé vzdálenosti mají lidé výhodu díky vytrvalosti.

Stránky: 1 2

Reklama

„Jahodoví“ levharti jsou levharti obecní (Panthera pardus), nikoli samostatný druh. Mají však vzácnou genetickou mutaci, která odbarvuje nebo zcela odstraňuje černé zbarvení a dává skvrnám růžový nebo zlatavý odstín.

Ačkoli se dříve předpokládalo, že příčina tohoto jevu souvisí s nadměrnou tvorbou červeného pigmentu v důsledku erytrismu, vědci nyní zjistili, že tento jev může souviset spíše s albinismem.
Albinismus je genetická porucha, která způsobuje, že lidé nebo zvířata vypadají zcela bíle v důsledku velmi nízkého množství nebo úplné absence pigmentu melaninu v kůži.
Již dříve bylo v Jižní Africe zaznamenáno více „jahodových“ levhartů. Aby odhadl jejich počet, umístil tým vědců 319 párových stanic s kamerovými pastmi po celém ekosystému Nyerere Selous v jižní Tanzanii. Kamery pořídily více než 4 000 snímků šelem, které zahrnovaly 373 jedinců. Pouze jeden z těchto živočichů se ukázal být „jahodníkem“.

Stránky: 1 2

Reklama

Tým vědců z Královské veterinární školy v britském Hertfordshiru analyzoval video a zjistil, že hroši jsou schopni zvednout všechny tlapy ze země asi na 15 % doby běhu.

Autoři práce zdůrazňují, že je velmi obtížné provádět jakýkoli výzkum hrochů kvůli jejich obtížné dostupnosti. Poukázali na to, že tato zvířata jsou mimořádně nebezpečná, nejaktivnější jsou v noci a většinu času tráví ve vodě.

Stránky: 1 2

Reklama

Podle předpokladu vědců jsou ryby zjevně chytřejší a naučily se rozpoznávat vztah mezi potravou a loděmi s lidmi. Jakmile zaslechnou zvuk motoru, obklíčí lodě a začnou jíst úlovky ulovené rybáři.
Podle mořského biologa D. Grahama se žraloci učí extrémně rychle. Uvědomí si, že zvuk motoru je spojen s potravou, a připlavou k lodím, aby se pohostili.

Stránky: 1 2

Reklama